Do wolonatriuszy

Poszukujemy wolontariuszy do prowadzenia na FB tematycznych fanpage. Zgłoszenia ślijcie na adresy z zakładki "Napisz do nas".

Szlak bojowy 27 WDP AK

 

Dołacz do akcji

Logowanie

 

W przeddzień uroczystości 67 rocznicy ludobójstwa na Wołyniu rozmawiałem z członkami komitetu organizacyjnego m.in z Panią Anną Lewak ze ŚZŻAK, którą zapytałem o stan przygotowań do uroczystości.

- Przygotowanie do konferencji realizowane są zgodnie z planem. Wieczorem pierwszego dnia przyjechało około sześćdziesiąt osób i oczekujemy na pozostałych. Mamy kilku gości z Ukrainy w tym jednego deputowanego z Kijowa. Zainteresowanie było bardzo duże jednak nasze możliwości są ograniczone.

Niestety, rocznica zbiegła się z remontem sali kinowej Akademii Obrony Narodowej a udostępniona nam sala zastępcza, nie jest w stanie pomieścić tylu chętnych. Sala to może pomieścić jedynie 180 osób i do takiej ilości musieliśmy ograniczyć ilość uczestników konferencji. Znacznie więcej uczestników spodziewamy się w niedzielę podczas uroczystości na Skwerze Wołyńskim o godzinie 12:00.

Wstęp jest wolny a więc zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w uroczystości 67 rocznicy ludobójstwa ludności polskiej. Akademia Obrony Narodowej stanęła na wysokości zadania. Jesteśmy zakwaterowani w dwóch budynkach, w pokojach dwuosobowych.

Pani Katarzyna Rodowiecka dodaje: - Honorowy Patronat nad naszymi uroczystościami objął Pan Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski (dzisiejszy Prezydent-Elekt RP), oraz Pani Hanna Gronkiewicz-Waltz - Prezydent M.St. Warszawy i to nam ułatwiło organizację uroczystości na Skwerze Wołyńskim. Chcielibyśmy, aby ci Patroni wzięli udział w uroczystości ale nie mamy jeszcze potwierdzenia ich uczestnictwa. Z całą pewnością, na uroczystości będą przedstawiciele Sejmu i Urzędu Miasta.

Po kolacji odbyły się pierwsze rozmowy nt. stosunków Polko-Ukraińskich z udziałem Posła Partii Regionów z Ukrainy, Panem Wadimem Koleđnicyenko. Stwierdził on, że dobrze byłoby, gdyby wszystkie publikacje dotyczące ludobójstwa były tłumaczone. Dostępność do tego typu publikacji nie jest jeszcze powszechna a tłumaczenie mogło by trochę pomóc. To powinna być pokoleniowa i nieustanna kontynuacja rozmów n.t. ludobójstwa ale z jasno sprecyzowanymi nazwiskami i przypisanymi do tych nazwisk dowodami przestępczej działalności UPA i OUN.

Za ludobójstwo dokonywane przez grupy terrorystyczne UPA i OUN nie można obarczać całego narodu ukraińskiego - mówił dalej deputowany. W tym miejscu rozmowy, członek Prezydium ŚZŻAK Andrzej Żupański wyjaśnił, że: - tak naprawdę Polacy dokładnie wiedzą kto stoi za ludobójstwem polskiej ludności na Wołyniu i że potrafimy to rozróżnić jednak do czasu kiedy nie określi się sprawcy, to dotyczy to całego narodu ukraińskiego. Jak się zdefiniuje sprawców, to będzie już wyraźna granica,  że chodzi tylko o sprawców rzezi a nie o cały naród ukraiński i to jest istota całej sprawy.

Padła też sprawa zbyt słabego zaangażowania w poprawę stosunków Polska-Wschód rządów RP i Ukrainy. Prof. Bakuniak ze ŚZŻAK oraz Szczepan Siekierka ze Stowarzyszenia Upamiętnienia Ofiar Rzezi Na Ukrainie poinformowali o planach ukraińskich, by stadion we Lwowie otrzymał imię Bandery. - To może być groźne i zakłócić przebieg Euro 2012 mówili i dlatego nie jest wykluczone, że w tej sprawie uczestnicy obchodów 67 rocznicy ludobójstwa złożą protest ale o tym dowiemy się podczas kolejnych dni obchodów tej rocznicy.

Pierwszy dzień konferencji

/UWAGA!!! ze względu na pojemność serwera Yutube, wykłady zostały podzielone na mniejsze fragmenty. Czas wykładu "umilają" fotki z pierwszego dnia konferencji /

Aspekty polityczne i wojskowe polsko-ukraińskiej wojny o Lwów i Małopolskę Wschodnią 1918-1919 r.

Wykład - prof.dr hab. Michał Klimecki

Działalność terrorystyczna i sabotażowa nacjonalistycznych organizacji ukraińskich w Polsce w latach 1922-1930.

Wykład -  dr Lucyna Kulińska

Struktury Polskiego Państwa Podziemnego na Wołyniu w latach drugiej wojny światowej.

Wykład - dr Dariusz Faszcza

 

Antypolska działalność OUN-UPA na Wołyniu w latach 1942-1944. Eksterminacja ludności polskiej czy wojna polsko-ukraińska.

Wykład - Ewa Siemaszko

Zbrodnie ukraińskich nacjonalistów popełnione na ludności polskiej w Małopolsce Wschodniej w latach drugiej wojny światowej.

Wykład - Szczepan Siekierka

 

Polskie Państwo Podziemne w Małopolsce Wschodniej wobec antypolskich akcji ukraińskich nacjonalistów.

Wykład - prof. dr hab.Czesław Partacz

 

 

Zadania wynikające z uchwały Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 16 lipca 2009r. w sprawie tragicznego losu Polaków na Kresach Wschodnich. Spotkanie przedstawicieli organizacji społecznych.

Koordynator Andrzej Żupański

 

Dzień drugi

Skwer 27 WDP AK

Kresowy Serwis Informacyjny

Serwis o Wołyniu

Serwis o Kresach

Polecane filmy

Wieczna Chwała Bohaterom

PAMIĘTAJ PAMIETAĆ

Zostań sponsorem serwisu

poprzez zamieszczenie w TYM miejscu swojej reklamy.

Zamówienie banneru reklamowego kliknij TU

Statystyki

Użytkowników:
6
Artykułów:
509
Odsłon artykułów:
3747355

Odwiedza nas 252 gości oraz 0 użytkowników.

 
Copyright © 2004 r. 27 WDP AK
Wykonano w Agencji Reklamowej Bartexpo