Drukuj
Kategoria: Aktualności
Odsłony: 5959

Szanowni Państwo!

Zwracam się z prośbą i propozycją, aby już teraz rozpocząć planowanie spektakli "Ballady o Wołyniu" w większych miejscowościach Polski. Na przykład możliwy jest termin 16 września (proszę ten termin traktować jako oficjalne zgłoszenie konkretnego terminu, propozycję) we Włodawie (okolice Lublina). W związku z tym, jeśli wrzesień zostanie zaakceptowany przez zespół Teatru Nie Teraz, celowym byłoby zorganizowanie w dniach 17 i 18 września przedstawień w innych miastach regionu - Lublin, Chełm, Zamość, Tomaszów Lubelski, Biłgoraj, Hrubieszów, Krasnystaw, Świdnik...

Jeśli uda się zorganizować taką "trasę", koszty jednostkowe mogą być niższe, częściowo koszty można by pokryć ze sprzedaży biletów wstępu, można prosić o ich pokrycie lokalne organy władzy i samorządu, sponsorów instytucjonalnych (IPN, ROPWiM) i indywidualnych.
Dlatego proszę w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na samą możliwość zorganizowania spektaklu w Państwa miejscowości, a o sprawy finansowania zatroszczyć się dopiero w drugiej, gdyż, jak wspomniałem, im więcej spektakli na jednostkę czasu i przestrzeni, tym koszt jednostkowy będzie mniejszy.

Spektakl "Ballada o Wołyniu" może mieć widownię na wiele, wiele pokazów, tylko, że te kolejne trzeba już organizować, no i one muszą już być odpłatne, aby można je realizować. Czyli: odpowiednia sala, potrzebne pieniądze (honoraria, transport, noclegi), skuteczna promocja w lokalnych środowiskach.

Od razu podaję czysto techniczne potrzeby dotyczące zapewnienie odpowiedniej
sali:
- scena o wymiarach min. 8 x 4m (wysokość min. 3,5 m)
- widownia 6 x min. 4 m
- z frontu sceny korzystna byłaby widownia-amfiteatr
- wyciemnienie sali
- dostęp do siły (380 W)

Ideałem byłoby stworzyć tzw. „trasę”, czyli zespół Teatru jedzie w dany region kraju i tam gra nie mniej, jak 3 spektakle. Koszty mniejsze i w ogóle jest do objęcia organizacyjnie także dla ekipy teatru. No i trzeba to robić ze znacznym wyprzedzeniem (minimum 2 miesiące).

Przykładowo - jest dość konkretny sygnał z Legnicy, aby grać tam w lipcu. Świetnie, ale to jest kawał drogi i byłoby super grać w tym terenie więcej spektakli dzień po dniu, aby to było logiczne jw. napisałem. I tutaj trzeba już aktywizować środowiska, dla których ten spektakl może być i jest ważny.

Dla Teatru Nie Teraz obecnie najlepszym czasem na prezentacje spektaklu będą miesiące letnie, a to ze względu na różne zaangażowania zawodowe aktorów (w tym dojazdy naszej jednej aktorki z Litwy).

Dlatego już teraz zwracam się z prośbą o zgłaszanie ofert zorganizowania przedstawienia "Ballady o Wołyniu", podając możliwy termin (dzień, miesiąc) i miejsce. Gdy będziemy znali wszystkie możliwe oferty, będzie możliwość zorganizowania jak największej ilości pokazów przy minimalizacji kosztów.

W załączniku tak zwany scenariusz ramowy spektaklu. Jeśli chodzi o premierę w Warszawie,
koszty sali oraz mediów są po stronie Muzeum Powstania Warszawskiego. Inne
koszty to podróż (wynajem busa i paliwo) oraz noclegi/wyżywienie.

Zależnie jeszcze od długości naszego pobytu w Warszawie (być może uda
się od razu zorganizować inne popremierowe pokazy) te koszty powinny zamknąć się w kwocie 1000 PLN.

Natomiast w dalszej perspektywie:
Koszty spektaklu to 2,500 PLN (w przypadku grania większej ilości pokazów,
kolejne wypadają już taniej, tak jak to uzasadniłem powyżej) oraz koszty podróży. Jeśli istnieje taka możliwość, zwracam się z prośbą o pomoc w zorganizowaniu noclegu. Ekipa
realizująca spektakl "Ballada o Wołyniu" to pięć osób (3 kobiety, 2 mężczyzn).

Wstępne propozycje terminów i miejsc proszę przesyłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Z wyrazami szacunku

Wiesław Tokarczuk

*Teatr Nie Teraz - Ballada o Wołyniu*

*Mamy przyjemność poinformować, że ustalony został termin premierowej prezentacji naszego spektaklu "Ballada o Wołyniu". Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, pierwsze dwa pokazy odbędą się w Muzeum Niepodległości w Warszawie przy Al. Solidarności 62. Pierwszy 23-go, a drugi 24-go maja, oba o godz. 19,00.*

* *
Chcielibyśmy przypomnieć, że "Ballada o Wołyniu" jest najprawdopodobniej pierwszym w Polsce autorskim spektaklem teatralnym dotyczącym ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na polskiej ludności Kresów wschodnich w latach II wojny światowej.

Ten niezwykle trudny *temat, przez cale dziesięciolecia przemilczany*, a obecnie niestety wciąż zakłamywany, dotyczy i interesuje jednak setki tysięcy Polaków:  wciąż żyjących świadków tamtych wydarzeń, ich rodziny i ludzi poszukujących prawdy historycznej.

Teatr Nie Teraz od lat próbuje swymi spektaklami *opowiadać o Wierze, Honorze i Ojczyźnie,* zawsze jednak tworząc widowiska przepełnione energią teatru alternatywnego, poszukującego i charakteryzujące się własną, przez lata wypracowaną poetyką.

"Ballada o Wołyniu" w swej warstwie fabularnej opiera się na legendarnej powieści *Włodzimierza Odojewskiego "Zasypie wszystko, zawieje".* Autor udzielił Teatrowi zgody na wykorzystywanie w spektaklu wątków swojego dzieła. W inscenizacji wykorzystane są również stare pieśni - polskie i
ukraińskie. Oś dramatyczna spektaklu to równolegle poprowadzone *losy trzech młodych kobiet*, szykujących się na własne gody, które okażą się jednak nieczasem wesela, ale czasem śmierci.

Aktorkami tego wyjątkowego przedsięwzięcia artystycznego będą: Ewa Tomasik i Magdalena Zbylut z Teatru Nie Teraz oraz Agne Muralyte, Litwinka, studentka Akademii Teatralnej z Wilna, która z Teatrem związała się w ub. roku w efekcie udziału w międzynarodowych warsztatach prowadzonych w Krakowie przez tarnowian .

*Autor scenariusza i reżyser spektaklu* - *Tomasz A. Żak*, wykorzystuje w tej pracy teatralnej także wspomnienia członków swojej rodziny wywodzącej się z Wołynia. Sięga również do materiałów z sesji naukowej "Zagłada.

Ludobójstwo na Polskich Kresach 1939-47", która odbyła się w roku 2008 w Tarnowie. Jej współorganizatorem był Teatr Nie Teraz, a wzięli w niej udział m.in.: Ewa Siemaszko, Romuald Niedzielko z Instytutu Pamięci Narodowej i ks. Tadeusz Isakowicz- Zaleski, który zdecydował się objąć swym patronatem tę premierę.

Należy dodać, że powstanie "Ballady o Wołyniu" wsparły *władze Tarnowa*, przeznaczając na ten projekt środki z puli przeznaczonej na dofinansowanie organizacji pozarządowych. Partnerem w tej pracy są również: *Tarnowski Teatr im. L. Solskiego* oraz warszawskie *Muzeum Niepodległości.*

O dalszych szczegółach dotyczących pokazów premierowych, kolejnych prezentacji w Tarnowie i w Polsce oraz samego procesu tworzenia będziemy systematycznie informować. Dodajmy tylko, że warszawskie pokazy poprzedzi *specjalna konferencja prasowa*, na którą zapraszamy do Muzeum Niepodległości w Warszawie *19 maja o godz. 12,00*.

Teatr Nie Teraz

*Kontakt z Teatrem Nie Teraz:*

Tel. 662-979-291
Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Adres: ul. Krakowska 11
33-100 Tarnów