Do wolonatriuszy

Poszukujemy wolontariuszy do prowadzenia na FB tematycznych fanpage. Zgłoszenia ślijcie na adresy z zakładki "Napisz do nas".

Szlak bojowy 27 WDP AK

 

Dołacz do akcji

Logowanie

8 września o godz. 10:00, w parafii św. Wincentego á Paulo w Otwocku odbędzie się odpust. Jak co roku, przed obrazem Matki Boskiej Swojczowskiej stawią się żołnierze z 27 WDP AK Okręgu Wołyńskiego ŚZŻAK. Dojazd w Warszawy pociągami podmiejskimi i następnie z dworca PKP w Otwocku krótkim marszem ulicą Kościelną po 5-10 minutach dojdziemy do Kościoła. Obraz się w bocznej kaplicy kościoła parafialnego. Historia tego obrazu jest następująca:

Do roku 1943 przebywał w kościele parafialnym w Swojczowie, w miejscowości leżącej w pobliżu Włodzimierza Wołyńskiego. Kult tego obrazu był wielki wśród ludności Kresów Wschodnich. Matka Boża odbierała cześć od katolików, unitów, a nawet prawosławnych.

W 1943 roku nacjonaliści ukraińscy wymordowali większość ludności polskiej w Swojczowie i okolicy. Kościół parafialny wysadzono w powietrze i zrównano z ziemią. Obraz ocaliły kobiety ukraińskie przenosząc go do cerkwi. Z narażeniem życia obraz odebrał ks. Stanisław Kobyłecki z grupą ocalałych Polaków, i przy pomocy żołnierzy niemieckich przewiózł go do kościoła we Włodzimierzu Wołyńskim.
Po tułaczce, którą odbyt z żołnierzami 27 Dywizji Wołyńskiej AK i ocalałą ludnością polską, obraz umieszczono w kościele parafialnym w Otwocku k. Warszawy.
Obraz był bardzo zniszczony. Dwa razy poddawano go konserwacji i restauracji. W 1987 roku gruntownej renowacji wizerunku dokonał pan Marian Paciorek z Krakowa.
W tej renowacji odsłonięte zostało całe piękno obrazu. Określono czas jego powstania na XVII w. Obraz jest jedną z licznie rozpowszechnionych w Polsce kopii Matki Bożej Śnieżnej z rzymskiej bazyliki Matki Bożej Większej.
Dawni parafialnie ze Swojczowa i mieszkańcy okolic, którzy ocaleli z pożogi wojennej, przybywają do Otwocka w dniu 8 września każdego roku, by modlić się do Matki Bożej, Pani Ziemi Wołyńskiej, patronki ich tułaczego losu.
Dnia 27 września 1993roku, na prośbę Rady Miasta i Prezydenta Otwocka i za przyzwoleniem arcybiskupa Lwowa, ks. bp Kazimierz Romaniuk, ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej w obecności swych biskupów pomocniczych dokonał
uroczystego aktu zawierzenia miasta Otwocka opiece Matki Bożej. Decyzję o koronacji wizerunku Matki Bożej  Swojczowskiej podjął ks. bp Ordynariusz Kazimierz Romaniuk, spełniając prośby byłych parafian ze Swojczowa i obecnie mieszkających w Otwocku. O wielkiej czci, jaką odbiera Matka Boża w Otwocku, świadczy niezwykła ilość wot wiszących wokół obrazu i przechowywanych w archiwum parafii.
Nowe korony Matki Bożej i Dzieciątka Jezus wykonane są z wot złożonych przez wiernych parafii św. Wincentego á Paulo w Otwocku. Koronacja obrazu - 8 września 1998 roku - została dokonana przez Arcybiskupa Lwowa, Mariana Jaworskiego.

źródło - str 29 Kresowego Serwisu Informacyjnego

Kresowy Serwis Informacyjny

Serwis o Wołyniu

Serwis o Kresach

Polecane filmy

Wieczna Chwała Bohaterom

PAMIĘTAJ PAMIETAĆ

Zostań sponsorem serwisu

poprzez zamieszczenie w TYM miejscu swojej reklamy.

Zamówienie banneru reklamowego kliknij TU

Statystyki

Użytkowników:
6
Artykułów:
509
Odsłon artykułów:
3958077

Odwiedza nas 378 gości oraz 0 użytkowników.

 
Copyright © 2004 r. 27 WDP AK
Wykonano w Agencji Reklamowej Bartexpo