Do wolonatriuszy

Poszukujemy wolontariuszy do prowadzenia na FB tematycznych fanpage. Zgłoszenia ślijcie na adresy z zakładki "Napisz do nas".

Szlak bojowy 27 WDP AK

 

Dołacz do akcji

Logowanie

Porozumienie Pokoleń Kresowych
Marszałek Sejmu
Ewa Kopacz
Przewodnicząca Komisji Kultury i
Środków Przekazu
Iwona Śledzińska-Katarasińska

 

LIST OTWARTY

 

Ruch Społeczny Porozumienie Pokoleń Kresowych (PPK), zwraca się z prośbą o wyjaśnienie zwłoki w procedowaniu czterech poselskich projektów uchwały dotyczących ustanowienia 11 lipca Dniem Pamięci Męczeństwa Kresowian, których przyjęcie i skierowanie do Komisji Kultury i Środków Przekazu potwierdziła Pani marszałek podczas briefingu w dniu 11 lipca 2012 roku.

 

Są to następujące druki sejmowe:

 

1. Nr 327 złożony 3 kwietnia 2012 roku przez Klub Parlamentarny PSL w sprawie ustanowienia Dnia Pamięci i Męczeństwa Kresowian
2. Nr 470 złożony 31 maja 2012 roku przez Klub Parlamentarny PiS w sprawie ustanowienia 11 lipca dniem Pamięci Męczeństwa Kresowian
3. Nr 536 złożony 11 czerwca 2012 roku przez Klub Parlamentarny SP w sprawie ustanowienia dnia 11 lipca Dniem Pamięci Męczeństwa Kresowian.
4. Nr 582 złożony 3 lipca 2012 roku przez Klub Parlamentarny SLD w sprawie ustanowienia dnia 11 lipca Dniem Pamięci Męczeństwa Kresowian

 

Już prawie rok projekty złożone przez cztery Kluby Parlamentarne "mrożą się" w Sejmie, co – w związku ze zbliżającą się 70 rocznicą ludobójstw, bardzo niepokoi Kresowian, ich Pokoleń oraz innych obywateli – wyborców. Niepokój ten jest szczególnie uzasadniony gdyż zwłoka jest olbrzymia i nie ma żadnego uzasadnienia.

 

Podczas briefingu w dniu 11 lipca 2012 r., Pani Marszałek Sejmu stwierdziła m.in: "Chcemy mieć tekst jednolity...". Jak wynika z analizy treści projektów uchwał poszczególnych klubów (pkt 1-4), stanowią one tekst jednolity z małym wyjątkiem - w projekcie złożonym przez Polskie Stronnictwo Ludowe, jednolitość z pozostałymi trzema projektami, „zakłóca” literka "i"..

 

Nie rozumiemy dlaczego mała literka "i" stanowi dla sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu, TAK WIELKĄ przeszkodę w uzyskaniu kompromisu i nadaniu sprawie stosownych procedur..?

 

Gdy Organizacje, Stowarzyszenia Kresowe i Kresowianie przygotowują się intensywnie do godnych obchodów 70. Rocznicy ludobójstwa, Komisja Kultury i Środków Przekazu, kierowana przez posłankę Iwonę Śledzińską-Katarasińską, nie potrafi w tak długim okresie czasu zakończyć prac i przekazać projekt do dalszego procedowania.

 

Ruch Społeczny PPK – mając powyższe na uwadze, prosi Prezydium Sejmu o szybkie podjęcie procedur nad omawianą Uchwałą aby weszła w życie przed 11 lipca 2013 r.

 

Ruch zwraca także uwagę na fakt, że zarówno na Ukrainie jak i na Litwie odradza się nacjonalizm, który jest odpowiedzialny za ludobójstwo dokonane na polskich obywatelach Kresów II RP. Podkreślamy, iż była to zbrodnia ludobójstwa - jedna z największych w XX wieku i jedna z najokrutniejszych w dziejach świata oraz, że nie została
dotychczas ujawniona, wyjaśniona, potępiona i upamiętniona.

 

Podkreślamy również, że nie o zemstę lecz o pamięć wołają ofiary.

Kresowy Serwis Informacyjny

Serwis o Wołyniu

Serwis o Kresach

Polecane filmy

Wieczna Chwała Bohaterom

PAMIĘTAJ PAMIETAĆ

Zostań sponsorem serwisu

poprzez zamieszczenie w TYM miejscu swojej reklamy.

Zamówienie banneru reklamowego kliknij TU

Statystyki

Użytkowników:
6
Artykułów:
509
Odsłon artykułów:
3863186

Odwiedza nas 1362 gości oraz 0 użytkowników.

 
Copyright © 2004 r. 27 WDP AK
Wykonano w Agencji Reklamowej Bartexpo