Do wolonatriuszy

Poszukujemy wolontariuszy do prowadzenia na FB tematycznych fanpage. Zgłoszenia ślijcie na adresy z zakładki "Napisz do nas".

Szlak bojowy 27 WDP AK

 

Dołacz do akcji

Logowanie

Po raz trzydziesty drugi, w pierwszych dniach października, w Międzyzdrojach  odbył się Zjazd Kresowych Żołnierzy Armii Krajowej. Tradycyjnie rozpoczął się mszą św. w kościele pw. Św. Piotra Apostoła, którą celebrował ks. Kazimierz Łukjaniuk – archidiecezjalny duszpasterz Kresowiaków i Sybiraków ,w asyście proboszcza ks. Mariana Wittlieba. Znaczącym akcentem był udział młodzieżowych pocztów  z Zespołu Szkół nr 4 im. Armii Krajowej w Szczecinie ze szkolnym sztandarem  ufundowanym przez środowisko kresowych żołnierzy oraz ze sztandarem ŚZŻAK Okregu Szczecin, którym to uwagi na sędziwy wiek kombatantów opiekuje się właśnie ta szkoła. Uroczysta gala otwarcia Zjazdu  miała miejsce w gościnnych progach  hotelu Slavia. Honory gospodyni pełniłaPani Danuta Szyksznian ps. „Sarenka” - honorowa obywatelka Międzyzdrojów.


W uroczystości udział wzięli żołnierze Armii Krajowej, przedstawiciele władz miejskich i wojewódzkich , przyjaciele i sympatycy Kresów oraz  młodzież szkolna z Międzyzdrojów. Szczególnym akcentem było bogactwo pocztów sztandarowych wystawionych przez różne instytucje miasta Miedzyzdroje.
Wykład inauguracyjny wygłosił dr Andrzej Ossowski  na temat przeprowadzanych prac ekshumacyjnych na tzw. Łączce na Powązkach, podczas których odkryto 196 szczątków osób zamordowanych przez komunistów. Zidentyfikowano szesnastu byłych żołnierzy Armii Krajowej.
Sympatycznym akcentem był występ utalentowanych dziewcząt  z Młodzieżowego Domu Kultury w Kamieniu Pomorskim , które wykonały szereg pieśni patriotycznych nagradzanych gromkimi brawami.
Dr Krzysztof Szczur zaprezentował przebogatą i fascynującą wystawę „Kresy Południowo - Wschodnie Rzeczypospolitej. Ziemia i ludzie” przygotowaną przez Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo - Wschodnich.
Dzień zakończył wykład Tadeusza Płużańskiego na temat nieukaranych sprawców mordów na polskich patriotach oraz autorski koncert znanego barda i poety Andrzeja Kołakowskiego.


Niezwykła atmosfera panowała podczas drugiego dnia Zjazdu podczas Spotkania pokoleń. Salę konferencyjną wypełniła po brzegi młodzież szkół szczecińskich, Kamienia Pomorskiego, Międzyzdrojów  oraz harcerze. Wszyscy w skupieniu wysłuchali wykładu  historyka z IPN-u ( nazwisko!) na temat  70. rocznicy ludobójstwa na Wołyniu oraz relacji świadków tamtych wydarzeń – p. Alicji Uczciwek – żołnierza 27 Wołyńskiej dywizji Piechoty AK oraz ks. Kazimierza Łukjaniuka.
Zainteresowaniem cieszyły się wystawy, wspomniana już ta na terenie hotelu oraz otarta w Międzynarodowym  Domu  Kultury – „Wołyń 1943”
Szczególny wymiar miały rozmowy młodzieży z uczestnikami historycznych już dziś wydarzeń – żołnierzami AK. To była żywa lekcja trudnej historii.
Przedstawicieli młodzieży nie zabrakło także na Kawczej Górze – gdzie tradycyjnie pod pamiątkowym obeliskiem składamy kwiaty i palimy znicze ku pamięci tych, których już nie ma wśród uczestników kolejnych zjazdów, oraz pod Krzyżem Katyńskim na Cmentarzu w Międzyzdrojach.
Spotkanie pokoleń zakończyła wspólna biesiada, możliwa dzięki zaangażowaniu sił i środków Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego.

Na program zjazdu złożył się również i koncert organowy w Kamieniu Pomorskim połączony ze zwiedzaniem miasta. Realizację tego punktu  zawdzięczamy kreatywnej postawie władz Kamienia Pomorskiego i Międzyzdrojów ( burmistrzom – Bronisławowi Karpińskiemu  i Leszkowi Doroszowi )oraz proboszczowi katedry ks Dariuszowi Żarkowskiemu.

Miło upływał czas na rozmowach przy pieczonym jabłuszku i na pożegnalnej kolacji przy babce ziemniaczanej – typowych wileńskich potrawach, w których gospodarze obiektu – państwo Tomczakowie są mistrzami.

Zjazd , mimo niewielkiej już liczby weteranów  - żołnierzy AK, był, jak co roku, wielkim wydarzeniem łączącym przyjaciół i sympatyków Kresów z różnych zakątków naszego kraju ,  a przede wszystkim  pokolenia na kolejnych  lekcjach  żywej historii, także i tej trudnej.
Z pewnością można powtórzyć za Kamilem Cyprianem Norwidem - „ Przeszłość – to jest dziś, tylko cokolwiek dalej. Nie jakieś tam coś, gdzie nigdy ludzie nie bywali”.

Opracowała: Jolanta Szyłkowska – wiceprezes Koła Kresowych Żołnierzy ŚZŻAK Okręg Szczecin;       emerytowana nauczycielka ZS nr 4 im. Armii Krajowej w Szczecinie

Kresowy Serwis Informacyjny

Serwis o Wołyniu

Serwis o Kresach

Polecane filmy

Wieczna Chwała Bohaterom

PAMIĘTAJ PAMIETAĆ

Zostań sponsorem serwisu

poprzez zamieszczenie w TYM miejscu swojej reklamy.

Zamówienie banneru reklamowego kliknij TU

Statystyki

Użytkowników:
6
Artykułów:
509
Odsłon artykułów:
3798909

Odwiedza nas 279 gości oraz 0 użytkowników.

 
Copyright © 2004 r. 27 WDP AK
Wykonano w Agencji Reklamowej Bartexpo