Do wolonatriuszy

Poszukujemy wolontariuszy do prowadzenia na FB tematycznych fanpage. Zgłoszenia ślijcie na adresy z zakładki "Napisz do nas".

Szlak bojowy 27 WDP AK

 

Dołacz do akcji

Logowanie

21 stycznia, spotkaniem z żołnierzem 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK prof. Władysławem Filarem, Ruch Społeczny Porozumienie Pokoleń Kresowych wraz z młodymi patriotami Warszawy zainicjował Warszawskie obchody 72. rocznicy Akcji Burza na Wołyniu i powstania 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej. Klub przy Wspólnej 51, miejsce spotkania w ramach Kresowych Czwartków  gościł wyjątkowego gościa. 21 stycznia 1944r., a więc 72 lata temu, swoje miejsce stacjonowania opuścił cały skład osobowy szkoły policji w Maciejowie w sile ponad 450 uzbrojonych i umundurowanych a gość spotkania brał w tej akcji czynny udział.

Młodzież niemal z wypiekami na twarzy słuchała tej relacji bo nie codziennie zdarza się, by w ponad 20. stopniowym mrozie, śniegu sięgającego do pasa wyprowadzić jednostkę z całym zapleczem logistycznym.

 

Prezentowane przez prof. Filara osobiście kreślone mamy i tabele ilustrujące szlak bojowy dywizji wprowadziły słuchających w podziw. W przerwie, niektórzy komentowali szlak bojowy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK który przedstawił profesor jako coś więcej niż wyczyny Rambo. Dwóch okupantów (sowieci i Niemcy) oraz uzbrojone oddziały UPA a w środku oni, OBROŃCY WOŁYNIA którzy przez kilka miesięcy zmagali się z wrogiem, głodem i przyrodą która zwłaszcza na wiosnę dawała się we znaki.

O tym wszystkim mówił prof. Filar ale każdy opowiadany epizod, każda opisywana akcja to materiał na oddzielna prelekcję jednak profesor spełnił oczekiwania słuchających i jak doświadczony strateg przedstawił w olbrzymiej, bo trwającej kilka godzin "pigułce" historię Burzy i 27 Wołyńskiej dywizji Piechoty AK.

Na zakończenie swojego wystąpienia profesor powiedział, że jeżeli zdrowie dopisze, to następne spotkanie będzie poświęcone wybranym fragmentom szlaku bojowego żołnierzy 27 WDP AK.

Kresowy Serwis Informacyjny

Serwis o Wołyniu

Serwis o Kresach

Polecane filmy

Wieczna Chwała Bohaterom

PAMIĘTAJ PAMIETAĆ

Zostań sponsorem serwisu

poprzez zamieszczenie w TYM miejscu swojej reklamy.

Zamówienie banneru reklamowego kliknij TU

Statystyki

Użytkowników:
6
Artykułów:
509
Odsłon artykułów:
3862456

Odwiedza nas 444 gości oraz 0 użytkowników.

 
Copyright © 2004 r. 27 WDP AK
Wykonano w Agencji Reklamowej Bartexpo