Drukuj
Kategoria: Aktualności
Odsłony: 4329

21 stycznia, spotkaniem z żołnierzem 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK prof. Władysławem Filarem, Ruch Społeczny Porozumienie Pokoleń Kresowych wraz z młodymi patriotami Warszawy zainicjował Warszawskie obchody 72. rocznicy Akcji Burza na Wołyniu i powstania 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej. Klub przy Wspólnej 51, miejsce spotkania w ramach Kresowych Czwartków  gościł wyjątkowego gościa. 21 stycznia 1944r., a więc 72 lata temu, swoje miejsce stacjonowania opuścił cały skład osobowy szkoły policji w Maciejowie w sile ponad 450 uzbrojonych i umundurowanych a gość spotkania brał w tej akcji czynny udział.

Młodzież niemal z wypiekami na twarzy słuchała tej relacji bo nie codziennie zdarza się, by w ponad 20. stopniowym mrozie, śniegu sięgającego do pasa wyprowadzić jednostkę z całym zapleczem logistycznym.

 

Prezentowane przez prof. Filara osobiście kreślone mamy i tabele ilustrujące szlak bojowy dywizji wprowadziły słuchających w podziw. W przerwie, niektórzy komentowali szlak bojowy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK który przedstawił profesor jako coś więcej niż wyczyny Rambo. Dwóch okupantów (sowieci i Niemcy) oraz uzbrojone oddziały UPA a w środku oni, OBROŃCY WOŁYNIA którzy przez kilka miesięcy zmagali się z wrogiem, głodem i przyrodą która zwłaszcza na wiosnę dawała się we znaki.

O tym wszystkim mówił prof. Filar ale każdy opowiadany epizod, każda opisywana akcja to materiał na oddzielna prelekcję jednak profesor spełnił oczekiwania słuchających i jak doświadczony strateg przedstawił w olbrzymiej, bo trwającej kilka godzin "pigułce" historię Burzy i 27 Wołyńskiej dywizji Piechoty AK.

Na zakończenie swojego wystąpienia profesor powiedział, że jeżeli zdrowie dopisze, to następne spotkanie będzie poświęcone wybranym fragmentom szlaku bojowego żołnierzy 27 WDP AK.