Drukuj
Kategoria: Samoobrona
Odsłony: 10361

Poszukując informacji na temat Janówki, gdzie mieszkali moi rodzice i większość rodziny, natrafiłem w wikipedii na w/w hasło. Znam na pamięć przebieg wydarzeń o których tu ktoś próbował napisać,dlatego nie mogę tego pozostawić w takiej wersji jak tu napisano.W ramach "Archiwum XW" zamierzam przedstawić prawdziwy obraz tamtych dni i nie tylko w oparciu o moją wiedzę.Zacznę od wstępnej analizy tego co napisano;

"Zbrodnia w Janówce zbrodnia dokonana w Boże Narodzenie 25 grudnia 1943 podczas tzw. rzezi wołyńskiej na ludności polskiej przez oddział Ukraińskiej Powstańczej Armii wspomagany przez uzbrojonych chłopów ukraińskich. Miejscem zbrodni była kolonia Janówka, gmina Lubitów, powiat kowelski; województwie wołyńskim. Wskutek tej zbrodni zginęło ponad 40 Polaków."   Już na samym wstępie dokonano pewnej manipulacji faktami.Miejscem zbrodni była grupa miejscowości i w samej Janówce akurat ofiar "rzezi" było stosunkowo mało.Podana liczba ofiar nie dotyczy tylko tej miejscowości.

"Atak UPA na kolonię był fragmentem tzw. "krwawego świętowania" - szeroko zakrojonego ataku UPA na 5 polskich osiedli: Janówkę, Radomle, Stanisławówkę, Batyń i Lublatyn."-Tu mamy podobną sytuację jak p/w.Zaatakowano Batyń, Radomle i Janówkę,oraz częściowo Stanisławówkę, ale co do Lublatyna to są poważne wątpliwości.Generalnie to był atak na Ośrodek Samoobrony Zasmyckiej.To wszystko zamierzam właśnie wyjaśnić.

"Samoobrona Janówki spodziewała się ataku w noc wigilijną. 25 grudnia nad ranem, uznając że zagrożenie minęło, członkowie samoobrony rozeszli się do domów na świąteczne śniadanie. Ponadto, na skutek rozpuszczenia przez Ukraińców fałszywych pogłosek o zbliżaniu się Niemców, Polacy ukryli broń palną."-Owszem napisano tu prawdę, ale nie było "pogłosek", no bo to nie możliwe i nikt nie "chował broni" bo zagrożenie nie minęło.Trochę logiki i można było się domyślić, że to naciągana informacja.Również to zamierzam sensownie wyjaśnić.

"Wówczas na kolonię napadli upowcy wspierani przez chłopów ukraińskich, paląc zabudowania i mordując ludność cywilną, która rzuciła się do ucieczki w stronę ośrodka samoobrony w Zasmykach. Członkowie samoobrony stawili zaimprowizowany opór, jednak musieli ustąpić w wyniku przewagi przeciwnika. Ukraińców wyparł z Janówki dopiero kontratak kompanii AK z Kupiczowa pod dowództwem por. Stanisława Kądzielawy "Kani"."-Mała różnica w tekście, samoobrona Janówki razem z posiłkami z Zasmyk kontratakowała banderowców i zmusiła do ucieczki  Nie bez znaczenia było wcześniejsze  uderzenie oddziału partyzanckiego z Zielonej. Oddział "Kani" dogonił ich w trakcie pogoni za napastnikami.

"Wskutek napadu zginęły 42-43 osoby cywilne oraz poległo w walce 2 członków samoobrony".    Jedno zdanie, a tak wielka rozbieżność z prawdą.  Zginęło więcej osób cywilnych i przede wszystkim członków samoobrony.O tym napiszę w ostatnim podsumowaniu.

W podobny sposób opisano w/w wydarzenie w Polskim Serwisie Naukowym, dlatego komentarz jest zbędny. Natomiast pan Stanisław Żurek w swoim "Kalendarium ludobójstwa ukraińskiego dokonanego na ludności polskiej w latach 1939-1948" miedzy innymi napisał niby to co piszą W.E.Siemaszkowie, ale podkolorował   cały obraz, co nie uważam za słuszne.

" 25 grudnia (Boże Narodzenie)

  • we wsiach i koloniach: Batyń, Janówka, Lublatyn, Radomle i Stanisławówka pow. Kowel rankiem upowcy i okoliczni chłopi ukraińscy na czele z duchownym prawosławnym ubranym w szaty liturgiczne dokonali napadu na ludność polską bestialsko torturując, gwałcąc dziewczęta i kobiety, okaleczając i mordując siekierami, nożami, widłami, bagnetami itp."-Mnogość zastosowanych tu przymiotników  niestety nie jest zgodna z prawdą związaną z w/w wydarzeniami.Autor z rozpędu ,użył ich do tego opisu mając w pamięci inne rzezie dokonane na bezbronnej ludności polskiej w bardzo wielu miejscach Wołynia.Tu bez wątpienia były zbrodnie, bo inaczej tego nie można nazwać, ale w trakcie i po akcji typowo militarnej, co na koniec przedstawię.
  • Takie podejście do poważnych wydarzeń, to przysłowiowa "niedźwiedzia przysługa" dla historii i Wołyniaków..W tym roku przypada 67 rocznica"Krwawego Bożego Narodzenia" czas na prawdę o tych wydarzeniach.Na "Portalu Pokoleń 27 WDP AK" przeprowadzimy przewód dowodowy w sprawie, z relacjami uczestników tych  wydarzeń włącznie.Na "forum otwartym" będzie tez dyskusja dotycząca wszystkiego co z tym związane.Jako podsumowanie na święta w tym miejscu znajdzie się  artykuł; "Obrona Janówki".