Do wolonatriuszy

Poszukujemy wolontariuszy do prowadzenia na FB tematycznych fanpage. Zgłoszenia ślijcie na adresy z zakładki "Napisz do nas".

Szlak bojowy 27 WDP AK

 

Dołacz do akcji

Logowanie

Stanisław Maślanka, pseudonim „Legenda”, był – jak zażartował – żołnierzem bez karabinu. Z racji pracy na kolei służył w charakterze kuriera, wywiadowcy i prowadził punkt przerzutowy.

Wspomniał, że Komenda Główna AK miała niewielkie pojęcie o realiach na Wołyniu, wysyłając często oficerów schludnie ubranych z bronią wprost w otchłań ukraińskich, wrogo nastawionych wiosek. W drugiej konspiracji, p. Stanisław służył w oddziale Władysława Łukasiuka ps. „Młot”.

W 1947 r. po ujawnieniu został aresztowany i skazany na śmierć, wyrok zamieniono na dożywocie. W więzieniach UB nabawił się chorób, został zwolniony w 1956 r. Od tamtej pory, dzięki kolegom z konspiracji, zamieszkał w Warszawie. Nie wyraził zgody na propozycję wyjazdu na emigrację.

Był Honorowym Prezesem Okręgu Wołyńskiego ŚZŻ AK oraz Honorowym prezesem Inspektoratu Chełmskiego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Wyjątkowy przyjaciel potomków żołnierzy 27 WDP AK jak też WiN.

Kresowy Serwis Informacyjny

Serwis o Wołyniu

Serwis o Kresach

Polecane filmy

Wieczna Chwała Bohaterom

PAMIĘTAJ PAMIETAĆ

Zostań sponsorem serwisu

poprzez zamieszczenie w TYM miejscu swojej reklamy.

Zamówienie banneru reklamowego kliknij TU

Statystyki

Użytkowników:
6
Artykułów:
509
Odsłon artykułów:
3958056

Odwiedza nas 336 gości oraz 0 użytkowników.

 
Copyright © 2004 r. 27 WDP AK
Wykonano w Agencji Reklamowej Bartexpo